HAKKIMIZDA

Bizler, Erasmus+ “2017-1-PL01-KA219-038253-3” nolu D.I.A.L.O.G adlı  Okullar Arası Okul Eğitimi Stratejik Ortaklarıyız. Koordinatörümüz Dr. Olga Wronska yönetiminde Forumtheateratschool çalışmalarımızı yürütmekteyiz. 

Projemizin Genel Bilgisi:

 

“Diğerleri” ile zor ama gerekli “ Modus Vivendi” geçiçi bir çalışarak, sıcak konular üzerinde duruluyor. Dil, kültürel, sosyal veya coğrafi engellere rağmen barışçıl ve saygılı bir diyaloğu teşvik ediyoruz.

Psikolojik, sosyal ve kültürler arası düzeyde marjinalleşme mekanizmalarına dikkat çekmek istiyoruz. Gençlere hitap eden yeni ve etkili bir şekilde sosyal dışlanmaya karşı savaşmak için beceriler geliştirmek istiyoruz.

Sıcak konuların okullarda belirtilmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

Tüm bunlar (ve çok daha fazlası), Augusto Boala’nın sosyal olarak bağlantılı The Oppressed Theatre'sinin bir parçasını oluşturan tiyatral bir tartışma olan Forum Tiyatrosu tarafından başarılabilir.

 

Ezilenlerin Tiyatrosu, uygulayıcı (uygulayıcılar, Sahne, Aktörlerin Rolü, Rolleri, Rolü, Etkisi); Engellenen, çatışan veya zor olarak görülen durumlar. Onları dönüştürmek amacıyla zor durumların sahneye koyulmasını sağlar.

 

Etkileşimli tiyatro, dünyayı ve onun yapılarını anlamak için bir araçtır; yaklaşımları ve durumları analiz etmeyi, işbirliği ilkesini dönüştürmeyi ve dönüştürücü bir eylem hazırlamayı, çatışmaları açığa çıkarmayı ve onların gelişimini sağlamak için kazandıkları bir değişim aracı. Augusto Boal için temel ilke şudur: «izleyicinin nesnelere, nesneden nesneye dönüşümüyle ezilenlerin özgürlüğü. ».

 

Forum Tiyatrosu geleneksel tiyatrodan farklıdır - seyirciyi değiştirmek ve alternatif senaryoları araştırmak için seyirci sahneye çıkarken her gösteri birkaç kez oynanır. Zulme karşı itirazı uyandırır, nedenlerini ve sonuçlarını analiz etmeyi sağlar, böylece gerçekçi çözümler arayışını harekete geçirir.

 

Augusto Boal, bu forumu her yerde, hatta bir tiyatroda bile icra ediyor olabilir. Herkes aktörler bile hareket edebilir. Ne oyunculuk yeteneği ne de tiyatro ile ilgili deneyim gereklidir. Öğrenilecek bir rol yok, yazılacak bir senaryo yok. Bu nedenle, forum tiyatrosunun okul performanslarının zaman alıcı hazırlanması ile ilgisi yoktur. Dekorasyon yok, kostüm yok. Bir sandalye, belki bir masa yeterlidir.

Neden okullarda kullanılmıyor? Yüksek zaman!

 

4 ülkeden erasmus + hibe öğretmenleri sayesinde bu teknikleri, 20 yılı aşkın tecrübesiyle Fransız tiyatro pedagogu olan maestro JEAN PIERRE BESNARD ile test edebilir ve sonra bu yöntemi eğitim çerçevesine ve okul ihtiyaçlarına göre uyarlayabiliriz.

 

Okul el kitabındaki Forum Tiyatrosu , yabancı dil öğretmenleri, vatandaşlık eğitimi, tarihçenin yanı sıra danışmanlara ve eğitimcilere yöneliktir. Önerilen egzersizler, dersler veya atölyeler sırasında kullanılabilir.

  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square